ÉDESSÉGEK
A lúgosító táplálkozás során kettőféle édesítőszer elfogadott. Az egyik a STEVIA, ezt egyes bioboltokban lehet kapni. A stevia az egyetlet édsítőszer, ami lúgosít tehát gyakoratilag korlátlanul fogyasztható, és megfelelő adagolásnál, nincs semmilyen mellékíze.Vagy a cikóriából készült édesítőszerek is jók, ha találunk ilyet. FIGYELEM! A Stevia nagyon édes, ezért nagyon kis mennyiség (késhegynyi) szükséges csak belőle. Steviát lehet kapni por, csepp, tabletta vagy száraz növény formájában. Minden ételnél érdemes kísérletezni a mennyiségét illetően.
Amennyiben az édességeket mézzel készítjük, akkor az savasító lesz, ami nem olyan nagy probléma (heti 1-2 alkalommal), ha amúgy a lúgos étrendet követjük. De akik azért folytatnak lúgosító táplálkozást, hogylefogyjanak, azoknak nem javaslom az édességeket, amik liszttel és mézzel készülnek. Ezek a sütik akár 1 hétre is megállíthatják a fogyókúrát.
Találhatunk itt még teljes kiőrlésű lisztből készült, közepesen savasító édességeket is. Különleges alkalmakra, ünnepekre, a családnak vagy gyerekeknek inkább ezeket készítsük, mint a hagyományos, cukros, lisztes süteményeket.
Capuccino
1-2 tk bio gabonakávé vagy tönkölykávé
2dl forró víz
0,5-1 dl tönkölytej vagy függőknek: sovány tej
kis fahéj vagy kakópor
1-2 tabletta stevia ízlés szerint
A kávét szokásosan, mint egy nescafét elkészítjük, ráöntjük a forróvizet a kávéra és a steviára, elkeverjük, majd hozzáöntjük a (felmelegített felhabosított) tejet, megszórjuk kis fahéjjal vagy kakaóporral.
Figyelem! Ez a kávé nem tartlamaz koffeint, ezért ebből a szempontból korlátlanul fogyasztható és tényleg finom. De azért a kémhatása enyhén savas, ezért nem javaslom a fogyókúrázóknak a napi 2 liter elfogysztását.
Megjegyzés: ennek a kávénak az íze természetesen más, mint a sima kávéé. De! ha egy meleg italnak fogjuk fel, akkor nagyon gyorsan hozzá lehet szokni, és pár hét után az ember nem veszi észre, hogy mást iszik, sőt a lúgos életmóddal ez a fajta kávé jobban fog ízleni, mint a sima kávé. Csak idő kérdése...
Forrócsoki
1 tk bio natur kakaópor, nem cukrozott
1,5-2dl forró víz
0,5-1 dl tönkölytej vagy sovány tej
kis fahéj vagy kakópor
1-2 tabletta stevia ízlés szerint
Ráöntjük a forróvizet a kakaóra és a steviára, elkeverjük, majd hozzáöntjük a (felmelegített felhabosított) tejet, megszórjuk kis fahéjjal vagy kakaóporral.
Figyelem! A kakaó por kémhatása savas, ezért nem javaslom a fogyókúrázóknak a forrócsoki napi fogysztását. De gyerekeknek, vagy hetente 1x 2x nyugodtam lehet fogysztani. Sokkal jobb ez a választás, mint a hagyományos, cukros, adalékszeres, tejes kakaók. Karácsonykor tehetünk bele 1-2 csepp friss narancslevet az ízesítés kedvéért.
Mandulatej (édességnek is)
4 csésze friss nyers mandula
tisztított víz
női nylon harisnya
Éjszakára áztassuk be a mandulát. Másnap a mandulát turmixgépbe tesszük, kétszeres vízmennyiséggel nagy sebességen turmixoljuk. Utána átszűrjük a harisnyán (tiszta!)egy tálba. Igény szerint hígíthatjuk vízzel. Édesíthetjük Steviával. Hűtve tárolandó, 3 napig eláll. A megmaradt mandulát bőrradírként is használhatjuk. (Kényelmesebb olvasóink meg is vásárolhatják a mandulatejet a bioboltokban, csak figyeljünk rá, hogy ne a cukrozott fajtát vegyük.)
Avokádó pudding
1 avokádó
2 dl mandulatej
1-2 szem stevia
kis vanília és vagy fahéj
2 ek őrölt mandula
Az avokádót felkockázzuk, és összeturmixoljuk a manulatejjel, a steviával és a vaníliával (vagy fahéjjal), amíg krémes állagú nem lesz. A tetejét megszórjuk a darált mandulával. Nyáron turmixolhatunk bele jégkockákat is.
Nagyon finom, ízletes, laktató és teljesen lúgosító édesség lesz belőle, nyugodtan fogyszthatják fogyókúrázók akár minden nap.
Megjegyzés: az ízén változtathatunk, ha teszünk bele kakaóport, vagy más, kevésbé savas gyümölcsöket. Ha hűtőbe tesszük, kicsit megdermed, és így fagyi lesz belőle.
Eperturmix
2-3 dl natúr szójatej vagy mandulatej vagy tönkölytej
pár szem friss eper
1-2 szem stevia
5-6 jégkocka
A hozzávalókat összeturmixoljuk, amíg krémessé nem válik. Hozzáadott szója tejjel vagy jégkockával sűrítjük, illetve hígítjuk a turmixot.
Mandulás köles
1 csésze köles
2 csésze víz
1 bögre natúr tönkölytej, vagy szójatej
½ vanília rúd
hámozott mandula
1-2 szem stevia (vagy késhegynyi, ha por alakban van)
só
A kölest átmossuk, és a 2 csésze vízbe feltesszük főni, kicsit megsózzuk. Amikor a köles puhulni, szétnyílni kezd, akkor hozzáöntjük a tejet és a vaníliarúdból kikapart vaníliamagocskákat, és a steviát. Készre főzzük, hogy a köles felvegye az összes folyadékot és kásás legyen.
A mandulát ledaráljuk és amikor hűlni kezd a köles, összekeverjük vele. Hidegen is kitűnő. (Utólag is édesíthetjük, ha szükséges)
Fahéjas, Kókuszos Köles
1 csésze köles
3 csésze kókusztej vagy más gabonatej
½ vanília rúd (nem feltétlenül szükséges)
kókuszreszelék
1-2 szem stevia (vagy késhegynyi, ha por alakban van)
só, fahéj
A kölest átmossuk, és a 3 csésze tönköly- vagy kókusztejben feltesszük főni, kicsit megsózzuk. Hozzátesszük a vaníliarúdból kikapart vaníliamagocskákat, a fahéjat és a steviát. Készre főzzük, hogy a köles felvegye az összes tejet és kásás legyen.
Amikor hűlni kezd a köles, belekeverjük a kókuszreszeléket ízlés szerinti mennyiségben.(Utólag is édesíthetjük, ha szükséges)
Megjegyzés: kókuszgolyókat készíthetünk, ha a meleg kölest miután összekevertük a kókusszal, kis golyókat formálunk belőle és megforgatjuk a kókuszreszelékben, vagy darált mandulában, dióban majd hagyjuk kihűlni.
Mákos Köles
1 csésze köles
3 csésze natúr szójatej (vagy kókusztej vagy más gabonatej)
½ vanília rúd (nem feltétlenül szükséges)
darált mák
stevia, vagy méz
só, fahéj
A kölest átmossuk, és a 3 csésze tejben feltesszük főni, kicsit megsózzuk. Hozzátesszük a vaníliarúdból kikapart vaníliamagocskákat, és az édesítőt, vagy kevés mézet. Készre főzzük, hogy a köles felvegye az összes tejet és kásás legyen.
Amikor hűlni kezd a köles, belekeverjük a steviás mákot (vagy mézzel elkevert mákot) ízlés szerinti mennyiségben.
Mézeskalács
Tészta:
50 dkg durumliszt
25 dkg méz
1 kk szódabikarbóna
őrölt fahéj őrölt szegfűszeg (vagy bio mézeskalács fűszer-keverék)
15 dkg margarin (bio, növényi)
Díszítés:
mandula, dió, mazsola
A lisztet és a langyosra melegített mézet a fűszerekkel és a vízzel masszává gyúrjuk, majd kb. 8 mm vastag lepénnyé nyújtjuk. Tetszés szerinti formájúra szaggatjuk (szív, csillag, baba stb.) és kívánság szerint díszítjük. Előmelegített sütőben, közepes lángon sütjük ki a süteményeket - tetejüket sütés közben kétszer-háromszor méz és víz híg keverékével kenjük meg, hogy fényes bevonatot kapjon. Nagyon finom lesz!
Káposztás pogácsa
4 csésze teljes őrlésű tönkölyliszt
fél fej káposzta
1 csésze pirított szezámmag
1 kk szódabikarbóna
fél csésze hidegen sajtolt olaj
A káposztát apróra vágjuk, megdinszteljük. A többi hozzávalóból víz hozzáadásával könnyen nyújtható tésztát gyúrunk, majd belekeverjük a káposztát. Kinyújtjuk, késsel bekockázzuk, és pogácsákat szaggatunk. Előmelegített sütőben, közepes lángon szúráspróbáig sütjük.
Piskóta alap
25 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
25 dkg durumliszt
2 dl méz
1 kk fahéj
2 kk szódabikarbóna
1 citrom leve
1 dl hidegen sajtolt olaj
A szódabikarbónát elkeverjük a citrom levében. Az összes hozzávalót egy nagy tálba tesszük és botmixerrel összeturmixoljuk. Annyi vizet adunk hozzá, hogy sűrű, de folyós tésztát kapjunk. A masszát sütőformába öntjük és előmelegített sütőbe tesszük. 15 percig nagy lángon, utána kb 40 percig közepes hőmérsékleten sütjük.
Tipp: ha a tésztát kettéválasztjuk, és az egyik felébe karobport vagy natur kakaoport teszünk, majd vegyesen a tepsibe tesszük, „tarka-tésztát" kapunk. Dúsíthatjuk a tésztát ízlés szerint mazsolával, mákkal, napraforgóval, dió és manduladarabokkal stb. Tehetjük gyümölcskenyér sütőformába, vagy muffin sütőpapírokba.
A fűszerezést változatosabbá tehetjük pl.: koriander, szegfűszeg, gyömbér, vagy édeskömény hozzáadásával.
Mandulás csokis Muffin
400 g tönkölyliszt
80 g csokoládé
80 g pálmazsír
40 g durvára vágott mandula
40 g méz
A liszthez hozzáadjuk a szódabikarbónát, majd a többi alapanyagot. Alaposan összekeverjük, muffin sütőformákba töltjük és 160 c fokos sütőben megsütjük.