Kapros zöldbabkrémleves0,5 kg vágott zöldbab
1ek kapor
2 ek friss petrezselyem
fél citrom leve
2 ek extraszűz olíva olaj (vagy hidegen sajtolt olaj)
Olajon megpirítjuk a babot és egy evőkanál petrezselymet, felöntjük vízzel, majd hozzáadjuk a kaprot. Fedő alatt főzzük. Ha a bab megpuhult, egy keveset leturmixolunk, majd visszakeverjük a levesbe. A maradék petrezselymet és a citromlevet főzés után tesszük az ételbe. Hidegen és melegen is fogyaszthatjuk.
Friss zöldségleves
2 paradicsompaprika
1 közepes zeller
1 közepes póréhagyma
apróra vágott zellerzöld, kakukkfű, rozmaring
1 szem szegfűszeg
extraszűz olíva olaj (vagy hidegen sajtolt olaj)
Forrásban lévő vízbe tesszük a felaprított zöldségeket és a fűszereket. Félpuhára főzzük. Tálaláskor megszórjuk a finomra vágott zellerzölddel, és hozzákeverünk egy kis olajat.
Brokkolikrémleves
egy közepes fej brokkoli
1 fej vöröshagyma
1 ek olíva olaj(vagy hidegen sajtolt olaj)
vegamix, szerecsendió, só, bors
Hagymát dinszteljük meg az olajon, majd tegyük hozzá a feldarabolt brokkolit és pároljuk kicsit. Öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje és főzzük meg. Tűzről levéve fűszerezzük, majd botmixerrel turmixoljuk össze. (Ha túl sok rajta a víz, akkor kicsit öntsük le róla, és akkor adagoljuk vissza, ha a leves túl sűrű lenne.)
Zöldborsófőzelék
30-40 dkg zöldborsó
2 szál sárgarépa
1 fej hagyma
1 ek olíva olaj (vagy hidegen sajtolt olaj)
2,5 dl tönkölytej (vagy kókusztej vagy natur szójatej)
1 tk kölesliszt vagy barnarizsliszt vagy teljeskiőrlésű tönkölyliszt
só, bors, vegamix, csipet pirospaprika, majoránna vagy lestyán, csipet őrölt kömény
Hagymát dinszteljük meg az olajon, majd tegyük hozzá a borsót, és a répát egy kis vizet, hogy ellepje és főzzük meg.
A tejbe tegyük bele a lisztet és a fűszereket, keverjük össze és öntsük rá a borsóra. Főzzük pár percig, amíg besűrűsödik.
(Igény szerint lehet még hozzá önteni tejet, vagy lisztet is közben, ha szeretnénk, hogy a főzelék sűrűbb, vagy hígabb legyen.)
Lencsefőzelék
30-40 dkg lencse (éjszakára beáztatva, de min. 2-3 órára beáztatva)
1 fej hagyma
1 ek olíva olaj (vagy hidegen sajtolt olaj)
2,5 dl tönkölytej (vagy kókusztej vagy natur szójatej)
1 tk kölesliszt vagy barnarizsliszt vagy teljeskiőrlésű tönkölyliszt
só, bors, vegamix, csipet pirospaprika, (őrölt) babérlevél
Hagymát dinszteljük meg az olajon, majd tegyük hozzá a lencsét, és egy kis vizet, hogy ellepje és főzzük meg.
A tönkölytejbe tegyük bele a lisztet és a fűszereket, keverjük össze és öntsük rá a lencsére. Főzzük pár percig, amíg besűrűsödik.
Babfőzelék sárgarépával
400 g vörös bab
600 g sárgarépa
2 fej vöröshagyma
20 g barnarizs-liszt
babérlevél
pirospaprika
só
olaj
petrezselyemzöld
A babot 8-10 órára beáztatjuk. A vöröshagymát szeletekre vágjuk, kevés olajban aranysárgára pirítjuk, a tűzről levéve hozzákeverjük a pirospaprikát, kevés vízzel felöntjük. Hozzáadjuk a beáztatott babot, sózzuk, babérlevéllel fűszerezzük és puhára főzzük. A rizslisztből habarást készítünk, a főzelékhez adjuk, és kiforraljuk. A répát hasábokra vágjuk, kevés forró olajban üvegesre pirítjuk, sózzuk, és kevés vizet hozzáöntve puhára pároljuk. A főzeléket a répával tálaljuk.
Lecsó
Lecsót készíthetünk hagyományos módon paradicsom és paprika, valamint vöröshagyma felhasználásával. Amennyiben konzerv formájába szereztük be a bio lecsót, úgy kis hagymát dinsztelünk, ráöntjük a lecsót és felmelegítjük.
Tipp: tehetünk hozzá babot, friss zellerszárat (kicsit átpárolva a hagymával) vagy egyéb zöldségeket és quinoával, kölessel, barna rizzsel, vagy tofu mellé tálalhatjuk. Tartalmas, finom étel.
Diós tofu sült, tönkölymetélttel, padlizsánkrémmel
480 g tofu
120 g dió
320 g tönkölytészta
olaj
rozmaring
só
2 gerezd fokhagyma
2-3 szem vöröshagyma
120 g padlizsánhús
A tofut szeleteljük, sózzuk, tört dióba forgatjuk és kevés olajban pirosra sütjük. A tönkölytésztát sózott vízben kifőzzük, leszűrjük, majd kevés olajjal bekeverjük, és rozmaringgal fűszerezzük. A padlizsánhúst, olajjal, finomra vágott vöröshagymával, fokhagymával összeturmixoljuk, sóval ízesítjük. A diós tofut a rozmaringos tésztával és a padlizsánkrémmel tálaljuk.
Megjegyzés: a dió a savasabb magok közé tartozik, használhatunk helyette szeletet mandulát is, ha szeretnénk, de azért pár szem diótól sem fogunk elsavasodni.
Zöldségesköles
2-3 csésze főtt köles
2 paprika
1 cukkini
1 padlizsán
2 fej hagyma
3 ek olaj
babérlevél, borsikafű, kakukkfű, fokhagyma, só
Olajon megpirítjuk a hagymát, rátesszük a kockára vágott zöldségeket és fűszereket, megpároljuk majd hozzáadjuk a kölest, kicsit fedő alatt hagyjuk az ízeket összeérni, majd tálalás előtt hozzáadhatjuk az áttört fokhagymát.
Bazsalikomos tönkölyhús nyárson
480 g tönkölybúzahús
600 g sárgarépa
600 g cukkini (fagyasztott)
citromlé
bazsalikom
só
olaj
A tönkölybúzahúst kockákra vágjuk, sózzuk, hozzáadjuk a finomra vágott bazsalikomot, olajjal meglocsoljuk, és hűtőben érleljük. A sárgarépát metéltre vágjuk vagy lereszeljük, hozzáadjuk a metéltre vágott cukkínit, sózzuk, olajat adunk hozzá, citromlével ízesítjük és alaposan összekeverjük. A tönkölybúzahúst nyársra húzzuk és kevés forró olajban minden oldalát pirosra sütjük, majd a salátával tálaljuk.
Paradicsomos Padlizsán
1 padlizsán
1 fej vörös hagyma
½ vagy 1 csésze sűrített paradicsom(attól függően, hogy kisebb vagy nagyobb a padlizsán)
1 ek olíva olaj (vagy hidegen sajtolt olaj)
só, bors, bazsalikom, oregano, majoránna
A padlizsánt felkarikázzuk, bedörzsöljük mindkét oldalát egy kis sóval és majoránnával, majd grillsütőben grillezzük puhára. Közben a hagymát a kis olajon megpirítjuk, majd a kész padlizsánt kockákra vágva beletesszük és átforgatjuk. Hozzáadjuk a paradicsom sűrítményt és a fűszereket és kicsit összepároljuk az egészet. Hidegen és melegen is fogyaszthatjuk, körettel pl. köles, vagy barnarizs, vagy önmagában, salátaként, hidegen vagy melegen kis élesztőmentes kenyérrel, pászkával.
Megjegyzés: elkészíthetjük más zöldségeket hozzáadásával is, pl: pritaminpaprikával és paradicsommal pároljuk együtt a padlizsánt, ilyenkor persze nem szükséges sűrített paradicsom. Fokhagymával is ízesíthetjük vagy a végén belekeverve, vagy olajon dinsztelve az elején.
Töltött tök
1 nagyobb tök
20 dkg kelbimbó
20 dkg karfiol
20 dkg sárgarépa
30 dkg tofu
1 ek olíva olaj (vagy hidegen sajtolt olaj)
1 ek kakukkfű, só
A tököt meghámozzuk, hosszában kettévágjuk, és a magházát kivájjuk. A karikára vágott sárgarépát, a rózsákra szedett karfiolt és a kelbimbót leforrázzuk, majd leszűrjük. A tofut áttörjük, hozzákeverjük a zöldségeket és az olajat és sóval,kakukkfűvel ízesítjük. Megtöltjük vele a tökdarabokat és forró sütőben kisütjük. Tálalás előtt kívánság szerint felszeleteljük.
Búzahús barna rizzsel
480 g tönkölybúzahús
80 g vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
320 g vörösbab
1tk pirospaprika
1 csili paprika (lehet őrölt is)
240 g barna rizs
1-2 szem vöröshagyma
olaj
só
A finomra vágott vöröshagymát olajban aranysárgára pirítjuk, hozzáadjuk a pirospaprikát, vízzel felöntjük és kiforraljuk. Beletesszük a hasábokra vágott tönkölyhúst, sóval ízesítjük, fokhagymával, csilivel fűszerezzük, és lassan puhára pároljuk. A rizst kevés olajban üvegesre pirítjuk, majd kétszeres mennyiségű forrásban lévő vízzel felöntjük, sózzuk, fedő alatt 5 percig forraljuk, majd a tűzről levesszük, és lefedve duzzasztjuk.
Megjegyzés: a fogyni vágyóknak ezt vacsorára nem ajánlom, csak ha valami „tartalmasabb ételre vágynak" akkor ehetik ebédre.
pH Pizza
2 szelet tönköly pászka
humusz (csicseriborsó-pástétom)ld.: pástétomok
kaliforniai paprika (piros és zöld)
friss uborka
1 fej lilahagyma
tofu
paradicsom (vagy aszalt paradicsom, olívaolajban)
ízlés szerinti fűszerezés (só, oregano, bazsalikom, petrezselyem stb.)
Egyenletesen terítsük el a humuszt a pászkán. A vékony karikákra vágott feltéteket tegyük rá a pizzára olyan formában, ahogy szeretnénk. Fűszerezzük és fogyasztható. Ez a pizza így frissen a legjobb, de ha valaki szeretné, egy kiolajozott tepsibe beteheti pár percre a sütőbe és átsütheti, akár pár karika mozarella sajttal a tetején.
Bolognai tészta - a leggyorsabb elkészítés
1 kis csomag teljes kiőrlésű tönkölybúza tészta, só, olaj
1 üveg bio-bolognai mártás (bio boltokban, piacokon kapható)
A tésztát megfőzzük a sós olajos vízben és a felmelegített kész mártást ráöntjük. Nagyon ízletes, gyerekek is szeretik.
Ha szeretnénk, hőálló tálba tehetjük, és kis mozarella sajttal megszórva átsütjük amíg meg nem pirul. Isteni lesz!
Megjegyzés: a tésztát sokféleképpen elkészíthetjük, tehetünk rá grillezett zöldségeket, olívaolajjal. Vagy csak paradicsomos mártást friss fűszernövényekkel. Vagy lecsó mellé tálalhatjuk. (Lecsót ld. fent ebben a fejezetben)Ezt mindenkinek a találékonyságára bízom, hogy a tésztát hogyan készíti el.
Hajdina-palacsinta friss paradicsommal és zöld salátával
800 g paradicsom
120 g ruccola saláta
200 g hajdinaliszt
120 g jégsaláta
friss bazsalikom
olaj
só
A hajdinalisztből olajjal és vízzel sűrű palacsintatésztát keverünk, sóval ízesítjük. 20 percig pihentetjük, majd mini palacsintákat sütünk belőlük. A paradicsomot karikákra vágjuk, tálba tesszük, és besózzuk. Hozzáadjuk a finomra vágott bazsalikomot, az olajat, és a ruccolát. Lazán összekeverjük és a hajdina palacsinták közé téve tálaljuk.
Tepsis zöldség
1kg újburgonya (Rózsaszínű! Nem tárolt burgonya.)
2 fej lilahagyma
2 kisebb cékla
1 kis zellergumó
4 szál sárgarépa
1 kis fej karfiol
olíva olaj (vagy hidegen sajtolt olaj)
kömény, római kömény,majoránna, lestyán, babérlevél, borsikafű, gyömbér
A burgonyát és a zöldségeket felkarikázzuk, illetve kockára vágjuk, és vékonyan kiolajozott tepsibe tesszük. A kömény, római kömény,majoránna, lestyán, babérlevél, borsikafű, és gyömbér keverékével fűszerezzük, majd hozzáadjuk a babérlevelet. A tetejét is meglocsoljuk vékonyan olajjal, letakarjuk alufóliával, majd forró sütőben 40 percig sütjük. A fóliát levéve kb. 15 percig továbbsütjük, önthetünk rá „tejfölt", amit egy turmixgépben állítunk elő a citromléből, a napraforgómagból, hagymából és az olajból kis só hozzáadásával.
Falafel golyók petrezselymes zöldborsóval
200 g csicseriborsó
800 g zöldborsó
2-3 fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
30 g barnarizs-liszt
koriander
római kömény
petrezselyemzöld
só
olaj
A csicseriborsót 6-8 órára beáztatjuk, és sózott vízben puhára főzzük. A megfőtt borsót pépesítjük, hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát, fokhagymával, korianderrel, római köménnyel fűszerezzük, egy kevés liszttel formázható masszává gyúrjuk. A masszából kis golyókat formázunk, és forró olajban megsütjük, vagy (jobb) ha kiolajozott tepsiben sütőben megsütjük. A zöldborsót, kevés olajban erős tűzön üvegesre pároljuk, sózzuk, megszórjuk finomra vágott zöldpetrezselyemmel és a Falafel golyókkal együtt tálaljuk.